Üyelik Girişi
Videolar

ÖZGEÇMİŞİM

 UĞUR ABCA

 

     01-01-1956 yılında Kastamonu’da doğdu. Aslen Kastamonu ili Araç ilçesi Yukarı Araç Mahallesi Halilamcaoğlu Ailesindendir. Babası Satılmış ABCA, annesi Alpuğan Ailesinden Münire Hanım’dır 

     İlkokula babasının P.T.T. Müdürlüğü yaptığı Çankırı ili Ovacık ilçesinde başladı ve Kastamonu ili Araç ilçesi Merkez İlkokulunda( Şükrü Kanatlı İlköğretim Okulu) bitirdi. Araç Ortaokulundan mezun olduktan sonra Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesine kaydını yaptırdı. Aynı yıl öğretmen okulu sınavlarına girerek Kastamonu Öğretmen Okuluna geçti. Okul yaşamı boyunca futbol, basketbol ve voleybol takımlarında oynadı. 

    1976 yılında Kastamonu Öğretmen Okulundan mezun olarak Karagözlü İlkokulunda öğretmenliğe başladı. Araç Merkez İlkokulu, Oycalı İlkokulu, İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim okulu Araç İlçe Milli Eğitim’de 1999 yılına kadar çalıştı.

    Araç Belediye Spor Gençlik Kulübü başkanlığını yürüttü (1978-79-80).

İşçi ve emekçi bayramı düzenlemesi sırasında 1 Mayıs 1979 İnebolu yolunda (Küre Dağı ) kaza geçirdim. Fakat bu durumu kabullenip ilk günkü heyecanımla yaşama ve mücadeleye sarıldım. Kendim için, ülkem için ve en önemlisi öğrencilerim adına engelleri aşmalıydım.  

    12 Eylül 1980 Darbesi sırasın da Kastamonu’da bir dizi işkence sonrası onurumu düşüncemi ve yol arkadaşlarımı koruyarak tutuklandım. Bu nedenle devam eden tedavimi tamamlayamadım. Ankara Mamak Askeri Cezaevi Zemin 1-2-3 koğuşunda ve B 2 koğuşlarında kaldım. Yapılan soruşturma ve mahkeme sonucu serbest bırakılarak beraat ettim. 

   Göreve uzun bir süre dönemediğimden babam Satılmış ABCA adına Kastamonu ili Araç ilçesi Samatlar (İğdir)’de UĞUR TİCARET adlı mağazayı işlettik.   

Görevde iken Kastamonu Eğitim Fakültesini bitirdi. Kastamonu Araç ilçesinde çeşitli okullarda öğretmen ve yönetici olarak çalıştı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. Ankara’da çeşitli okul ve kurumlarda çalıştıktan sonra kendi isteği ile emekli oldu. 

    2000 yılında başlayan Kastamonu Sivil toplum hareketi içinde yer alarak 2003 yılında KASYÖ DER.( Kastamonu ve Yöresi Dayanışma Derneği)’ in kurulmasında Kasçet. Vakfı ile birlikte oluşturulan Platformla Başkent’te Kastamonu Günleri’nin gerçekleşmesi ve düzenlenmesinde, KAS. DER. FED. (Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu)’in kurulmasında, KASYÖ DER. Kültür dergisinin yayımlanmasına önderlik etmiş bu sivil toplum örgütlerinin Genel Başkanlığını yaparak Kastamonu’yu üst düzeyde tanıtmayı, temsil etmeyi şiar edinmiştir.

    2011 Genel seçimlerinde Ankara İlinden Millet Vekilliğine Aday olmuştur.      

Çeşitli dallarda yapmış olduğu araştırma, yazı ve eserleri bulunmaktadır. Sendika, dernek, federasyon ve Demokratik kitle örgütlerindeki üye ve yöneticiliği devam etmektedir. Ticari çalışmalar içinde yer almaktadır.

     Eşi Hacer ABCA Öğretmen olarak Ankara’da çalışmakta olup, 2004 yılında Kasyö Der. Kadın kollarını kurup Başkanlığını yürütmüştür. İki çocuk babasıdır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret102467