Üyelik Girişi
Videolar
DOĞANIN ÇIĞLIĞI
İnsanların yaşamlarını rahat ve konforlu sürdürebilmesi için insan yaşamını kolaylaştıran doğaya ihtiyacı vardır. Hava, su, beslenme gereksinimlerimizi doğadan sağlamaktayız. Hiçbir canlı ve cansız varlık sonsuz değildir. Onun için yaşamımızı sürdürebilmek istiyorsak elimizdeki doğayı doğru ve düzgün kullanmalıyız.

Son yıllarda olduğu gibi bu yıl da yeterli yağmur ve kar yağışını zamanında alamadık. Hepimiz bu durumdan hayıflanıyoruz. Hiç düşünmüyoruz ki tarlalarımızdaki ağaçları özellikle çam ve meşe ağaçlarını, kesme izni alarak yılların birikimi doğayı yok ediyoruz. İlçemizden kamyon kamyon ağaçlar taşınıyor. Bunların herhangi bir endüstriye sahip olup olmadığına bakılmadan tıraşlama kesimi yapılıyor. Bunun yanında Orman İşletme tarafından toplu kesimler ormanlarımızı tehdidi bırakın yok olmasına neden oluyor. En büyük sorunumuz bilimsel, çağdaş, akılcı eğitime önem vermemek ve bunun sonucunda soran, sorgulayan nesiller yetiştiremediğimizdendir. Kalan mirası yok ediyoruz.

Eskiden yerleşim yeri olarak köy merkezlerini kullanıyorduk. Fakat son yıllarda doğa harikası yaylalarımızı yağmaladık. Buralardaki kendine özgü ahşap ev ve ahırların yerine betonlaştırarak sanki kişisel ekonomimizi yarıştırırcasına binalar inşa ettik. Hayvancılığı yok ettik.

Son olarak da ilçemizde yıllardır HES yapılıyor. Araç Çayı üzerinde yapılan bu HES’lerin ilçe ve ülke ekonomisine ne yararı vardır? Bunun verileri paylaşılmıyor. Yağışın yeterli olmadığı bölgemizdeki bu tesisler doğamızı tahrip ve tehdit ediyor.

Bunların üzerine birde baraj yapılıyor. Baraj bölgemizin gereksinimini karşılamak için ihtiyaç duyulan bir tesis olabilir. Önce yer seçimi ve buradan yararlanılacak saha belirlenmeli ve fizibilite raporları yapılırken baraj yapımının sonuçları her yönüyle ele alınmalıydı.

Şöyle ki HES yapımı ve duble yol yapımıyla İğdir (Samatlar), Araç Merkez bahçe ve ovaları yok edildi. Barajın içinde kalan Kâhin Tepesi Antik Alan tahrip edildi. Şunu da biliyoruz ki baraj çevrenin doğal iklimini ve nem oranını değiştiriyor. Baraj elektrik üretimi ve sulama konusunda ilçemize çevremize yararlıdır. Bu işlevlerini yerine getiren baraj varken yapılan bu HES’lere HÖST diyorum. Çünkü ülkemizdeki kayıp kaçak elektrik kullanımının bir kısmını önlesek hiçbir HES’e gerek kalmayacak. Ülkemizin doğasını tahrip ve yok etmeyeceğiz. 
Baraj yapımına karşı değiliz ama planlamanın doğru yapılmamasına üzülüyoruz. Baraj yapıldı su tutmaya başladı peki ne oldu? Neden su tutmaya başlayan baraj nedeniyle zaten yeterli olmayan Araç Çayı’ndan akan su tamamen kesilerek baraja yönlendirildi? Bu sorunlarla ilgili ilçemizde yaşayanlar olarak yöneticilerimizden herhangi bir duyuru-uyarı duymadık. Barajdan sonraki bölümde bulunan bahçeler, ağaçlar, hayvanlar ve doğa olumsuz etkilendi. Yatağı kurudu. Balıklar yok oldu. Belki su kesintisinden en çok etkilenen de bu canlılar oldu. Yuvaları yok oldu kendileri de yaşamını yitirdi. Bu su kesintisi nedeniyle balıkları bir anlık toplayanlar mutlu oldu ama ya sonrası... Buna neden olan kimse yok mu? Bu işin bir sorumlusu, planlayıcısı yok mu?
Son pandemi ve hastalıklar da gösterdi ki tarım ve doğa önemli. Peki biz bu konuda neler yapıyoruz? “Günü kurtarıyoruz.”

Biz bu dünyayı dedelerimizden miras değil torunlarımızdan ödünç aldık.

Evet yatırım yapılsın. Evet hizmet gelsin. Hiçbirine karşı değiliz. Ama bu hizmetler geleceğimizi tehdit altına almasın.
                                                                                          UĞUR ABCA
    
  
110 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret94245