Üyelik Girişi
Videolar
AĞACA BAKARKEN…
Gerçekten İlçemiz yeşilin her tonu ile her mevsim ayrı ayrı renk cümbüşü yaşatarak görenleri büyüleyen bu güzellikler ilçemize gelen gurbetçileri ve turistleri kendine hayran bırakmaktadır.
Bu güne kadar bu güzellikleri ilçemizin geleceği için yatırıma dönüştürerek turizmden yeterli payı alamadı.
Kastamonu – Karabük otoyolu bu yolları İstanbul ve Ankara’ya bağlayan cadde ilçemiz içinden geçmektedir. Fakat bu otoyolu kullanan araçlar park sorunu nedeniyle transit geçit yapmakta ilçede yaşayanlar esnafımızda gerekli rantı sağlayamamaktadır.
Bu soruna bir nebze çözüm üretmek için hükümet binasının karşısında mülkiyeti kamuya ait araziye otopark yapılmasını ve Halk evi (çay bahçesi) cadde boyunca kaldırım içeri alarak ağaçlara zarar vermeden cep otoparkı (süreli park) yapılmasını uygun bölüme de İlçemizin tarihi dokusunu yansıtan küçük büfeler yapılarak buralarda yöresel ürünlerin satışının gerçekleştirilmesini, ayrıca hükümet binasının karşısındaki hafriyatı yapılmış boş arsanın da aynı amaçla kullanılmasını, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde iken teklif ettim. Öneri benden geldiği için bildik nedenlerle kabul görmedi.
Park sorunu nedeniyle maddi ve manevi kayıplarımız oluyor. Transit geçiş yapanlar durmadıkları için esnaf ve köylümüz ekonomik kazanım sağlayamıyor.
Duramadıkları için ilçemizin güzelliklerini, kültürlerini görüp çevresine aktaramıyorlar.. En doğal reklam aracını kullanamıyoruz.
Park sorunu çözümü için yasada yapılan konutun kendi bünyesinde park yapılması zorunludur. Fakat bu kanunun etrafından dolanılıp park yeri yerine Belediyeye belirli bir ücret ödenerek sorun inşaat yapan için çözülüyor. Fakat belediye aldığı bu ücretle o bölgede aynı büyüklükte otopark yapmak zorunluluğu vardır. Belediye otopark yasası 3194 sayılı İmar Kanununun 37 nci ve 44 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan bu Yönetmeliğin amacı, yerleşme yerlerinde araçların yol açtığı, trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılmasını gerektiren bina ve tesislerin neler olduğunun ve otopark ihtiyacının miktar, ölçü ve diğer şartlarının tespit ve giderilme esaslarını aynı Kanunun 5 inci maddesinde tanımlanan ulaşım sistemlerini ve problemlerinin çözümünü gösteren imar planlarına uygun olarak düzenlemektir.
Yerleşkelerin lokomotifi üniversiteleridir. Bizlerde başkentte Kastamonu Üniversitesi’ni kurmak onun uzantısı ilçe meslek yüksekokullarının açılması için demokratik kitle örgütü olarak çok mücadele verdik.
Sonucunda ilçemizde meslek yüksekokulu açıldı. En gerçek yolun bilim ve ilim olduğu anlayışıyla tüm ilçe destek verdi. Yardım ve bağışlarla kampüs yaşama geçirildi. Bu konuda emeği geçenleri kutluyorum. Okul kampüsü yerleşke olarak ilçemizin doğal güzelliklerini yansıtan orman işletmesi ve orman okulu arazisine yerleştirildi.
Öğrencinin eğitim öğretim açısından sorunlarını çözerseniz mutluluğunu arttırırsınız. Onun mutluluğu da ilçemize ve ülkemize yansır. Barınma sorunlarını bir şekilde çözen öğrencilerimiz ilim, bilim ve sosyal yaşam yönünden bina eksiklikleri bulunmaktadır. Okul ilk açıldığı gibi değil yeni yeni bölümlerle gelişmekte bu nedenle de bu bölümlere uygun bina, laboratuvar, araştırma salonları, çeşitli etkinlikleri gerçekleştirerek gösteri merkezleri yapılmalıdır.
Okul dışında onları yaşama hazırlayıcı bina ve salonlar yapılmalıdır. Bunlar zamanla sahanında uygunluğu ve büyüklüğü göz önüne alındığında gerçekleşecektir.
Çünkü üniversite öğrencimiz misafir her misafir de turizm elçisidir. Orman teşkilatından edinilen bilgiye göre okulun sağlık meslek lisesi ve tuzla tepesine olan sınırına kadar arazi satışı gerçekleşerek imara açılması planlandığı yönündedir.
İnşallah bu bir duyum veya dedikodudur. Böyle bir şeyi düşünen Araç’ın ve yeşilin ne anlama geldiğini kavrayamamıştır.
Şayet böyle bir durum varsa;
“Biz bu dünyayı dedelerimizden miras değil torunlarımızdan ödünç aldık.” sözünü hatırlatır, bu düşüncenin neden yayıldığı ve kime hizmet edeceği konusunu siz değerli hemşerilerime bırakıyorum.
                                                                                             UĞUR ABCA
  
506 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret59061