Üyelik Girişi
Videolar

Anasayfa

Ulusal bağımsızlığa kavuştuğumuz '23 Nisan 1920' tarihinde açılan TBMM'nin kuruluşunun 97. yıl dönümünü ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çocuklara bayram olarak armağan ettiği bu mutlu günü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde Meclisimizin açıldığı bu anlamlı gün, bağımsızlığa ulaşma yolunda milletimizin kendi azim ve kararlılığına inanarak başlattığı var olma mücadelesinin en önemli adımıdır. Dünya'da çocuklara armağan edilen tek bayram olma niteliğini taşıyan 23 Nisan günü, kurulan meclisle yapılandırılan demokrasinin çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükseleceğine inanan ATATÜRK Türk Milletinin aydınlık geleceği olarak gördüğü çocukları; sağlıklı, mutlu ve özgür bireyler olarak yetişmeleri ve bu şekilde hayatlarını sürdürmeleri için büyük çaba sarf etmiştir. Bu nedenle bu kutlu günü yarınlarımızın teminatı olan çocuklara armağan etmiştir.
21.04.2017
Bazen Sırtımdaki Yükler Ağır Gelir Ama Yorulmam, Bazen Gözlerim Dolar Ama Ağlamam, Bazen Mücadele Yorar Beni Ama Yıkılmam, Bazen Her şeyi Silerim Ama Sevdiklerimi ASLA Unutmam... Hz. Mevlana Der Ki : "Dostlarını Daima Vefa İle Hatırla! Arayan Sen Ol, Bulan Sen ; Tanıyan Sen Ol, Kucaklayan Yine Sen Ol! Kula Vefası Olmayanın, Hakk'a Vefası Olmaz" Yüreği güzel insanlar, gününüz aydın,ömrünüz hayırlı; REGAİP Kandiliniz Mübarek Olsun.Uğur ABCA
30.03.2017
14 Temmuz 1914 tarihli Meclisi Mebusan oturumunda Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülmektedir. Maarif Encümeni Başkanı İstanbul Milletvekili Kirkor Zöhrap Efendi sunuş konuşmasında ‘’Eğitim bütçesinin Harbiye Bütçesi kadar önemli olduğunu; güçlü bir millet yaratmak istediklerini, gücün şimdi pazuda değil beyinde olduğunu belirtiyor. Sunuşunda daha çok üniversiteye, liselere ve Avrupa’ya gönderilen öğrencilerle ilgili bilgi ve görüşler açıklıyor. Ardından Kastamonu ili Araç ilçesi Boyalı nahiyesinde 1869 yılında doğan Kastamonu Milletvekili İsmail Mahir Efendi söz alarak aşağıdaki konuşmasını yapmıştır.
21.03.2017
Bugün, Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığı bir dönemi simgeleyen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günüdür. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur” sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, aynı zamanda Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de
17.03.2017
Ailelerin arazi ve geçim kaynaklarını birlikte kullanmaları nedeniyle bütün aileler lakaplarıyla anılan sülaleleriyle birlikte büyük aile olarak yaşamakta idi. Öğün yemekleri odanın ortasına serilen yaygının üzerindeki tahtadan yapılı yuvarlak daire şeklindeki sofralarda yenirdi. Bu sofraların büyüklerin yanında zorluk çeken çocuklar için küçük boyutu da vardı. Sofranın önce örtüsü serilir (sofra bezi), üzerine sofra (tabla) konur. Sofranın üzerine (dış kenarına) kaşık, çatal ve ekmek, hemen yanına güğüm ve maşrapalar konur. Büyük ve küçük sofralar atıldıktan sonra evde bulunan kadın erkek cinsiyet gözetmeden herkes daire şeklinde sofranın etrafına otururlar. Daire şeklindeki sofranın tam merkezine yemek konulur. Yemek kabı her noktaya her oturana eşit uzaklıktadır. Herkes kaşığıyla aynı tasa uzanır. Böylece kimse imtiyazlı değildir. Nimete herkes eşit uzaklıkta ve aynı büyüklükte kaşıklarla aynı koşullarda karınlarını doyururlar.
12.03.2017
"Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir." Mustafa Kemal ATATÜRK Kadınların her türlü sömürüye, şiddete ve ezme/ezilme ilişkisine karşı yürüttüğü mücadelenin; Barış, adalet ve eşitlik olmadan özgürlük de olmayacağını biliyor, bu nedenle herkes için eşitlik, adalet, barış ve özgürlük istiyor. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyorum. Uğur ABCA
07.03.2017
Gerçekten İlçemiz yeşilin her tonu ile her mevsim ayrı ayrı renk cümbüşü yaşatarak görenleri büyüleyen bu güzellikler ilçemize gelen gurbetçileri ve turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Bu güne kadar bu güzellikleri ilçemizin geleceği için yatırıma dönüştürerek turizmden yeterli payı alamadı. Kastamonu – Karabük otoyolu bu yolları İstanbul ve Ankara’ya bağlayan cadde ilçemiz içinden geçmektedir. Fakat bu otoyolu kullanan araçlar park sorunu nedeniyle transit geçit yapmakta ilçede yaşayanlar esnafımızda gerekli rantı sağlayamamaktadır.
23.01.2017
Ülkemizin en kaliteli ve en çok fındık üretenlerin başında gelmektedir. Fakat yanlış politikalarla bu konuda söz sahibi olmadığı gibi Fındık Borsası Hamburg’dadır. Çin daha düne kadar domatesi bilmezken yemek kültüründe yokken bugün İtalya ve İspanya piyasasının domates salça ihtiyacının %60’ını karşılamaktadır. Uruguay sığır yetiştiriciliğini belgesellerden seyrederken bizim yerleşim yerlerimizde, yaylalarımızda inek ve dana beslenir atalarımız yoğurt yapmayı tüm dünyaya öğretiyorlardı. Şimdi ise bizdeki sığırlar yetmiyor onlardan alıyoruz. Manda yetiştiriciliği en çok 3. Köprü 3. Hava alanı ve kanal İstanbul Projelerinin gerçekleştiği havzada yapılmaktaydı.
11.01.2017
2017 yılının barış, sevgi ve kardeşlik yılı olması 2016 ve daha öncesinde yaşanan felaket, savaş ve olumsuzlukların 2017 yılında yaşanmamasını, 2017 yılının, savaşın yerini barışın, açlığın yerini tokluğun, düşmanlığın yerini kardeşliğin, nefretin yerini sevginin, hastalıkların yerini sağlığın aldığı bir yıl olması dileğiyle 2017 yılının insanın insan gibi yaşayacağı ve evrensel değerlerin kalıcı olacağı bir yıl olmasını; “Bu duygularla tüm Vatandaşlarımızın ve Kastamonulu hemşehrilerimin yeni yılını en içten dileklerimle kutlar, yeni yılın tüm insanlık için yeni umutların yeşereceği bir dönemin başlangıcı olmasını temenni ederim.” Uğur ABCA
31.12.2016
"27 Aralık sabahından itibaren, Ankara hareketlendi, kalabalıklaştı, belki de yakın tarihinde hiç bu kadar kalabalık insanı bir arada görmemişti. Seğmenler önde halk arkada, ilk defa görecekleri kurtarıcılarını, paşalarını görmek için merak için yürüyorlardı. 27 Aralık 1919 öğleden sonra beklenen an gelmişti. Dikmen sırtlarında, Mustafa Kemal ve arkadaşları göründüler. Otomobillerinden aşağıya inerek, önde Mustafa Kemal ATATÜRK arkada arkadaşları kendilerini karşılamaya gelen Ankaralılara doğru yürümeye başladılar. Ankaralılar, ‘Mustafa Kemal Paşa, ölürüz de dönmeyiz senin yolundan!’ diye bağırıyor, havaya silah atıyorlardı. Mustafa Kemal ATATÜRK halkın bu coşkusundan ve kendisine gösterilen sevgiden çok memnun oldu."
27.12.2016
... 10 ...
 Dini bayramların yardımlaşma, dayanışma, kardeşlik ve dostluk duygularının en yoğun şekilde yaşandığı müstesna günler. Bayramlarda dargınlıklar ve kırgınlıkların unutulduğunu bir bayramdır.

Dini bayramların yardımlaşma, dayanışma, kardeşlik ve dostluk duygularının
en yoğun şekilde yaşandığı müstesna günler. Bayramlarda
dargınlıklar ve kırgınlıkların unutulduğunu bir bayramdır. "Kırgınlıklar unutulur, bireysel sevinçler ortak mutluluğa dönüşür. Bayramlar, aynı zamanda sevinç, coşku ve daima bir umuttur. Çocukluğumuzun o huzur veren bayramlarını vebayramlarda oluşan sevgi ortamını hangimiz unutabiliriz- Bu güzellikler nasıl nesiller boyu yaşatılarak, bizlere kadar ulaştıysa, bizler de gelecek nesillere bunu en güzel biçimde aktarabilmeliyiz. bu dileklerle tüm Türk halkının ve İslam dünyasının Ramazan Bayramı'nı kutlar, sağlık, huzur ve mutluluk dileklerimle sevgilerimi, saygılarımı sunarım."
 
                                    
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret103083
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Hava Durumu
Saat